4 Temmuz 2012

Berat Kandilimiz Mubarek Olsun!...
'Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat gecesidir. Kur'ânın bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.

Bu gecenin, dört adı vardır. "Mübarek gece", "Berae gecesi" "Sakk gecesi", "Rahmet gecesi". Ve denildi ki bununla Kadir Gecesi arasında kırk gün vardır. Berae ve Sakk gecesi denilmesi hakkında da denilmiştir ki, haraç tamamen alındığı zaman beraetlerini (temize çıkmalarını) dile getiren bir sened yazıldığı gibi, Allah Teâlâ da bu gece mümin kullarına beraet yazar. Ve denilmiştir ki bu gecede beş özellik vardır:

Bu gecenin beş özelliği vardır:

1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.

2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

Hazreti Âişe (ranha) bu gecenin fazileti hakkında şunları anlatıyor:

Günün birinde Hazreti Peygamber yanıma girdi. Elbisesini çıkardı. Aradan zaman geçmeden tekrar giyindi. Bunun üzerine beni şüphe, kıskançlık sardı. Ortaklarımdan birinin yanına gidecek sandım ve peşini takip ettim. Medine’nin kabristanı olan Bakîu’l-Garkad’da kendisine eriştim. Mü’minlere ve şehidlere istiğfar ve dua ediyordu. Kendi kendime: ‘Anam babam sana feda olsun! Sen Rabb’ının rızası uğrunda, ben ise dünya peşindeyim!’ diyerek döndüm. Soluk soluğa eve girdim. Arkamdan da Resülüllah (sav) girdi.

-Neden böyle hızlı nefes alıyorsun?’ dedi.

Ben,

-Anam babam uğruna feda olsun. Yanıma gelip elbisenizi çıkardıktan sonra tekrar giyindiniz, beni kıskançlık tuttu. Ortaklarımdan birinin yanına gideceğinizi zannettim. Nihayet sizi kabristana giderken gördüm,dedim.

Resul–ü Ekrem,

-Resülüllah sana haksızlık edecek diye mi korkuyorsun?’ dedi.

Ardından Cibril geldi ve şöyle dedi:

-Bu gece Şa’bân’ın on beşinci gecesidir. Cenabı Hak bu gecede Benî Kelb kabilesi koyunlarının sayısı kadar kimseyi cehennemden âzâd eder. Fakat bu gece Allah; müşriklerin, kincilerin, akrabalarıyla münasebeti kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin, içki düşkünlerinin yüzlerine bakmaz.

Resul–ü Ekrem, elbisesini çıkardı.

-Bu gece ibadet etmeme müsaade eder misiniz? buyurdu.

-Evet, sana anam babam feda olsun, dedim.

Peygamber namaza kalktı. Secdeye kapanıp uzun müddet kaldı. Endişelendim, elimle yokladım. Elim, ayağının altına dokununca kımıldadı. Ben de sevindim. Secdede şöyle niyaz ettiğini işittim:

‘Allah’ım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen’den yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.’
Sabah olunca bunları Resul–ü Ekrem’e söyledim. O da,

- Yâ Âişe, bunları öğrendin mi? dedi.

-Evet yâ Resülüllah, dedim.

Resuli Ekrem;

-Bunları hem öğren hem de başkalarına öğret. Zira bunları bana Cibril öğretti ve secdede bunları okumamı ta’lîm buyurdu.’ dedi.”

http://www.biriz.biz/itikat/berat.htm Alıntıdır...

9 yorum:

Âwdil dedi ki...

Kandilin mubarek olsun ablam...

MARİFETANE (Elif Hatice) dedi ki...

Kararmış gönüllerimizi gözyaşlarıyla yıkayıp bembeyaz bir yaprak gibi olabilmek ve Allah-u Teala'dan, Beraat Belgemizi alabilmek umuduyla...Beraat Gecemiz mübarek olsun.

Gurme Şirine dedi ki...

hayırlı kandiller...
dualarımızın kabul olması dileğiyle...
kocaman sevgiler...

BİRİNCİSİN dedi ki...

Berat kandilin mübarek olsun,dualarda unutulmamak dileklerimle...

2563 dedi ki...

Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) olduğunda, gecesinde kalkın ibadet edin, gündüzünde de oruç tutun! Muhakkak ki yüce Allah, o günde dünya semasına iner ve imsak vaktine kadar şöyle der: "Affedilmeyi dileyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu, şifa vereyim. Şunu isteyen yok mu vereyim…” (İbn Mâce) Rabbim böyle bir tekliften istifade etmeyi nasip etsin inşallah...Hayırlı kandiller güzel kardeşim dua ve muhabbetlerimle...

SeViL ( sevdalitatlar ) dedi ki...

Hayırlı Kandiller Dua ile..
RABBIM Her daım yar ve yardımcın olsun.
Sevgiler.

derin dedi ki...

kandilin mübarek olsun güzel insan..
twitterden cevap yazmadım bilerek, burdan yazayım dedim..
nasılsın iyisindir inş?

selam sevgi bolca dua ile geldim..
ve gidiyorum..:)
dualaşalım inşaallah..
hayırlı kandiller..

canan dedi ki...

Hayırlı kadiller:))

Gelibolu17 dedi ki...

Awdil,
Sağolasın kardeşim,selamlar olsun :)

Elih Hatice,
teşekkürler canım,sevgiler :)

Gurme şirine,
Amin inşallah,,bendende size kocaman sevgiler geliyooo yakala :) selamlar...

Birincisin,
Sağolasın canım,hepiniz dualarımdaydınız,Allah kabul etsin inşallah,,,mesajın içind eçok teşekkürler,sabah gördüm,cevap yazamadım kusura bakma ama arıyacağım ilk fırsatta...selamlar olsun :)

Menzil,
Allah razı olsun güzel paylaşımın için senden...
dualarında benide unutmadığın için teşekkürler,selamlar,sevgiler :)

Sevil,,
Sağolaısn canım,Amin cümlemizin inşallah,,selamlar :)

Derin'im,
hoşgelmişsin :)
Twitter,ne menen bişeymiş öle ya geçen geldim bi halt beceremeden geri döndüm,mesaj falan yazamadım düzeldimi acaba bakarım bir ara,sen buraya gel güzel insan zahmet oluyor ama ben burayı daha çok seviyorum biliyorsun :)
Seninde geçmiş kandilin mubarek olsun inşallah,
selamlarını,sevgilerini,bolca dualarını aldım başımın üstüne koydum sende benimkileri kabul buyur lütfen,,,inanki dün gece seninlede gıyaben dualaştım Allah kabul ederse :) selamlar olsunn,sevgilerimle...

Canan,
Teşekkürler,seninde geçmiş kandilin hayırla dolsun,selamlar :)

Gelibolu'm